Depilacja laserowa – fakty i mity

Depilacja laserowa - fakty i mity na temat laserowego usuwania owłosienia

Jak wygląda depilacja laserowa?

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, w trakcie której kosmetyczka przeprowadza wywiad, żeby sprawdzić, czy nie ma jakichkolwiek przeszkód do przeprowadzenia zabiegu depilacji. Później badany jest stan włosów i skóry, żeby ustawić najwłaściwsze parametry dla światła lasera. Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, na fragmencie skóry wykonuje się próbę z laserem. Jeśli wypadnie pozytywnie, można wykonać zabieg laserowego usuwania owłosienia.

Metoda laserowego usuwania owłosienia polega na tym, że do określonej partii skóry przykładana jest głowica lasera, a z niej oddawany jest „strzał”, aby naświetlić pojedyncze włosy promieniem lasera. Moc lasera pozostaje wchłaniana przez włosy, a ciepło w ten sposób wytworzone uszkadza cebulkę włosa, więc w efekcie zostaje on wyeliminowany.

Jaka metoda laserowego usuwania owłosienia daje najlepsze efekty?

Obecnie najbardziej efektywnym urządzeniem do usuwania owłosienia, jest medyczny laser diodowy Palomar Vectus. Vectus ma zintegrowany program pomiaru barwnika w skórze, co sprawia, że parametry zabiegu są dopasowane do potrzeb pacjenta, a depilacja przebiega szybciej. Co więcej laser zaopatrzony jest w system schładzający skórę, więc pacjenci nie odczuwają bólu. Myślę, że warto wspomnieć, że nasi pacjenci dają bardzo pozytywne opinie na temat depilacji laserowej Vectus.

Czy zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny?

Tak, depilacja laserowa jest w 100% bezpieczna, ponieważ moc lasera jest odpowiednia do charakteru włosów osoby depilowanej więc nie dojdzie do sytuacji, żeby skóra została oparzona.

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Podczas sesji z laserem Vectus niektóre osoby mogą czuć delikatne swędzenie albo kłucie, przeważnie na powierzchni, gdzie skóra jest cieńsza oraz bardziej nadwrażliwa. To naturalnie zależy też od indywidualnej wrażliwości, jednak nie można powiedzieć, że zabieg jest bolesny,, szczególnie że depilator Vectus ma zintegrowany aparat schładzający, który ma działanie znieczulające.

Czy depilacja laserowa Vectus jest skuteczna?

Tak, już podczas pierwszego zabiegu depilacji, około 40 procent mieszków włosowych zostaje trwale uszkodzona. Taka efektywność depilacji laserowej jest uwarunkowana tym, że laser Vectus posiada zintegrowany program pomiaru melaniny, czyli pigmentu znajdującego się we włosach i skórze. Dzięki temu kosmetolog ma możliwość skonfigurować taką moc depilatora, jaka będzie najkorzystniejsza dla konkretnego rodzaju włosów.

Jak długo trwa depilacja laserowa?

Czas trwania zabiegu jest zależny od rozmiarów powierzchni, która jest depilowana. Przy niedużych partiach, jak np. baki czy broda, laserowe usuwanie owłosienia może zająć parę minut, a przy dużych, jak uda, łydki, plecy, od godziny do mniej więcej 4 godzin.

Kiedy widać efekty po depilacji laserowej?

Rezultaty depilacji są widoczne od razu po początkowym zabiegu, podczas którego niemal 30% mieszków włosowych ulega zniszczeniu. Niemniej aby rezultaty depilacji laserowej były bardzo dobre, sesję laserowego usuwania owłosienia trzeba ponowić parokrotnie.

Jakie są efekty depilacji po latach?

Depilacja laserowa ogranicza wyrastanie mieszków włosowych, osłabia je, a w większości przypadków niszczy budowę włosa, co oznacza, że cebulki włosowe już nie rosną. Warto jeszcze wspomnieć że włosy nie rosną w identycznym czasie i po jakimś czasie od sesji depilacyjnej na skórze mogą pojawić się pojedyncze włoski, które przykładowo z przyczyn hormonalnych (np. okres macierzyństwa) zaczęły w szybko wyrastać, a nie były wcześniej dostrzegalne.

Zabieg depilacji laserowej – jak się do niego przygotować?

Na wstępie należy odwiedzić nasz gabinet kosmetyczny, by kosmetolog mógł przeprowadzić rozmowę o stanie zdrowia pacjenta, a także wykonać próbę laserową (próba jest bezpłatna).

Na około 6 tygodni przed depilacją laserową nie wolno wyrywać włosów pincetą, stosować depilacji woskowej czy podobnej metody. Istnieje za to możliwość, aby przycinać włoski jednorazową maszynką oraz stosować żele do depilacji, ale z tych specyfików dobrze jest zrezygnować na 7 dni przed depilacją.

Jeśli używasz kremy i leki naskórne posiadające w swoim składzie retinoidy lub witaminę A, to na 4 tygodnie przed sesją laserowego usuwania owłosienia nie używaj ich na partii ciała, która ma zostać depilowana. W przypadku preparatów mających działanie złuszczające konieczne jest, aby je odstawić 7 dni przed sesją depilacyjną.

Jeżeli idzie o leki doustne to na sześć miesięcy przed zabiegiem nie wolno zażywać farmaceutyków zawierających retinoidy. Tydzień przed depilacją należy też odstawić preparaty zwiększające uwrażliwienie na światło. W tym również naparów zawierających nagietek czy dziurawiec.

W dniu zabiegu depilacji laserowej skóra musi zostać dobrze umyta, nie wolno jej również smarować mleczkiem, czy jakimkolwiek innym kosmetykiem. Na skórze nie może być podrażnień ani przesuszona, więc jeżeli to konieczne, na kilka dni przed depilacją skórę warto odpowiednio nawilżyć. Aby to zrobić, najlepiej wykorzystywać kremy natłuszczające.

Kiedy najwcześniej mogę powtórzyć zabieg depilacji?

Zabiegi depilacji laserowej wolno wykonywać po okresie od miesiąca do kwartału od ostatniego spotkania. Zakres przerw pomiędzy kolejnymi zabiegami epilacji zależy od indywidualnych właściwości skóry oraz włosów.

Ile zabiegów depilacji należy wykonać?

Liczba powtórzeń, które należy przeprowadzić, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki depilacji laserowej, uzależnione jest kilku rzeczy (np. cechy włosów, zaburzeń hormonalnych), jednak zwykle należy wykonać od 3 do 6 zabiegów, by uzyskać zadowalający rezultat.

W jakich sytuacjach nie można stosować zabiegu depilacji laserowej?

Uwaga! W trakcie rozmowy z kosmetologiem trzeba powiedzieć o jakichkolwiek stosowanych miejscowo i doustnie medykamentach, jak i o problemach ze skórą!


 • Barwa włosów: rudy, blond, siwy
 • Choroby skóry: bielactwo, łuszczyca
 • stosowanie antybiotyków (laserowe usuwanie owłosienia można zrealizować najwcześniej 14 dni po ostatniej dawce)
 • depilowanie plastrami z woskiem, wyrywanie włosów pęsetą (najpóźniej miesiąc przed {zabiegiem depilacji laserowej|depilacją laserową|)
 • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry – depilację wolno zrealizować po 14 dniach od wyleczenia infekcji)
 • zażywanie preparatów zawierających redinoidy i substancji światłouczulających (np. dziurawiec, nagietek)
 • Macierzyństwo i laktacja
 • Niedawna wizyta na solarium lub opalanie się
 • stosowanie kremów mających w składzie retinol (odstawić 4 tygodnie przed sesją laserowego usuwania owłosienia).
 • preparaty przeciwbólowe (odstawić 2 dni przed zabiegiem)
 • peeling (można go wykonać nie później niż tydzień przed zabiegiem)